حداقل
جستجو
حداقل
RSS

حداکثر
آرشیو
کد خبر: 67   |  دفعات بازدید : 3508   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  
دنیای اقتصاد

ساخت‌وساز در پارك‌های تهران؛ ممنوع يا مجاز؟

17 آبان, 1391 11:04

شوراي‌شهر تهران مهرماه امسال براي جلوگيري از تجاوز احتمالي بسازوبفروش‌ها به فضاها و بوستان‌هاي سبز پايتخت، طرح «ممنوعيت احداث ابنيه در عرصه پارك‌هاي تهران» را تصويب كرد، اما در حالي كه اين مصوبه مي‌رفت تا دست دولت و شهرداري و انبوه‌سازان را از زمين‌هاي سبز كوتاه كند، ابلاغ آن هم‌اكنون با اعتراض فرمانداري روبه‌رو شده است.
اعضاي شوراي‌شهر در جلسه علني ديروز خود متن نامه اعتراض فرمانداري تهران را بررسي كردند و در نهايت با راي منفي به اصل اعتراض، اجراي مصوبه را غيرقابل اشكال دانستند.
فرمانداري در اعتراض به مصوبه ممنوعيت ساخت‌وسازها در پارك‌هاي تهران با اشاره به اينكه با گذر زمان ممكن است در برخي پارك‌ها نياز به يكسري ساخت‌وساز قانوني وجود داشته باشد، خواستار لغو ممنوعيت مطلق شده است، اما در جلسه ديروز شورا، اعضا بار ديگر بر صراحت مقاومت جدي با هرگونه ساختمان‌سازي در پارك‌هاي تهران تاكيد كردند و رسيدگي به اعتراض را لازم ندانستند.
به گزارش «دنياي‌اقتصاد» فرمانداري با استناد به ماده 80 قانون شوراها كه به استانداري اختيار داده نسبت به مصوباتي از شورا كه خارج از وظايف شورا يا مغاير قوانين است، اعتراض كند، چنين اعتراضي را مطرح كرده كه حالا با توجه به پاسخ منفي شوراي‌شهر به اين اعتراض، هيات‌اختلاف ظرف حداكثر دو هفته آينده تصميم نهايي براي ممنوع يا مجاز كردن ساخت‌وساز در پارك‌ها را خواهد گرفت.
به گزارش «دنیای اقتصاد» پس از گذشت چند ماه از حکم شورای شهر تهران برای منع هر گونه ساخت وساز در عرصه بوستان‌ها و فضای سبز تهران در حمایت از توسعه فضای سبز شهری و جلوگیری از ساخت وسازهای گسترده در عناوین مختلف، فرمانداری تهران در تذکری به شورای شهر اعلام کرد: این مصوبه ساخت و سازهای‌های قانونی شهرداری در برخی بوستان‌ها همچون بوستان ولایت را مشکل ساز می کند.
اعتراض فرمانداری تهران در حالی است که به گفته اعضای شورای شهر تهران این مصوبه با هماهنگی و موافقت مسوولان شهری به تصویب رسیده است.
روز گذشته در صحن علنی شورای شهر تهران پس از قرائت متن اعتراض فرمانداری به مصوبه شورای شهر، اعضای شورا متن این تذکر را رد و بر مصوبه قبلی خود تاکید کردند.
مصوبه چه بود؟
شورای شهر تهران در مصوبه ممنوعیت احداث ابنیه در فضای بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران تا سقف مساحت ده هزار متر مربع و برای بوستان‌های منطقه‌ای با مساحت ده‌هزار تا 30 هزار متر مربع احداث هر گونه ابنیه جز نمازخانه، سرویس بهداشتی، کتابخانه و پست‌های برق را ممنوع کرده است.
علاوه بر این برای بوستان‌های بالای 30 هزار مترمربع احداث ابنیه را منوط به تایید و نظارت کمیسیون فنی مستقر در سازمان پارک‌ها وفضای سبز شهر تهران کرده است.
اعتراض یا تذکر؟
اما فرمانداری تهران در نامه‌ای خطاب به رییس شورای شهر نسبت به مصوبه «ممنوعیت احداث ابنیه در عرصه بوستان‌ها و فضاهای سبز شهر تهران» اعتراض کرد و عنوان کرده است: «با توجه به ضرورت ساخت‌وسازهای قانونی برای مسائل فرهنگی، ورزشی و.. در بوستان‌ها همانند بوستان ولایت این مصوبه می تواند در اجرا مشکلاتی را برای شهرداری ایجاد کند؛ چرا که در مفاد مصوبه هیچ‌گونه اشاره‌ای به شرح وظایف قانونی کمیسیون ماده پنج نشده است در حالی که اصولی است این موارد لحاظ شود.» در مقابل این اعتراض روز گذشته رییس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر آن را وارد ندانست و اظهار کرد: خیلی جالب است که فرمانداری به این موضوع معترض است، در حالی که شورا به دنبال حفظ محیط زیست است و این مصوبه با هماهنگی مسوولان شهرداری به تصویب رسیده است پس چرا می‌گویند این مصوبه مشکل ایجاد می‌کند؟
حمزه شکیب ادامه داد: این مصوبه ساخت‌وساز نمازخانه، سرویس بهداشتی، کتابخانه و پست‌های برق را که برای بوستان‌ها ضروری است استثنا کرده است و به نظر نمی‌رسد جز این موارد در طراحی بوستان، ساخت وساز ضروری دیگری وجود داشته باشد.
مهدی چمران رییس شورای شهر تهران نیز با بیان این جمله که شاید شهرداری نکته‌ای را به فرمانداری گفته باشد، گفت: در بوستانی که تنها چند هزار متر مساحت دارد نباید ساختمان‌های شهرداری هم در آن ساخته شود.
حبیب کاشانی دیگر عضو شورای شهر نیز گفت: به نظر می رسد این نامه بیشتر در قالب تذکر بوده تا اعتراض.
به گزارش «دنیای اقتصاد» در نهایت با رای اکثریت اعضای شورا اعتراض فرمانداری رد و مصوبه قبلی تاکید شد. با این وجود هنوز مشخص نیست فرمانداری تهران برای ابلاغ مصوبه شورای شهر چه تصمیمی را خواهد گرفت و آیا مطابق با این مصوبه دست سازندگان از عرصه پارک‌ها و فضای سبز پایتخت دور خواهد ماند یا نه؟

گروه : حوزه ساختمان و مسکن  |  
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

طراحی پورتال : فناوری اطلاعات آریانا