حداقل
جستجو
حداقل
RSS

حداکثر
آرشیو
کد خبر: 51   |  دفعات بازدید : 3476   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  
دنیای اقتصاد

در استانه انتخابات جدید، تاكيد بر تحول در سازمان نظام‌مهندسي ساختمان

10 مرداد, 1391 12:35

همزمان با نزدیک شدن به انتخابات هیات‌مدیره سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران، بسیاری از مهندسان ضمن تلاش برای پیروز شدن در این رقابت انتخاباتی بر آن شده‌اند براي ورود افراد متخصص و متعهد به بدنه سازمان نظام مهندسی تلاش حرفه‌اي كنند.
از اين رو هفته گذشته مشکلات مربوط به پایین‌بودن حق‌‌الزحمه مهندسان طراح و ناظر، ضرورت افزایش اخلاق حرفه‌ای، رابطه دستمزد پايين و کاهش کیفیت در ساختمان‌ها، ضرورت اجرای طرح شناسنامه فنی ساختمان و ضرورت اجرای عادلانه طرح ارجاع کار به سازمان نظام مهندسی در همایش جامعه مهندسين‌ 90 مورد بررسي قرار گرفت.
انتقاد از عدم به روزرسانی تعرفه خدمات
در این همایش مهندس حجت‌الله عزیزی – عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران- با انتقاد از فقدان ساختار قانونی به روز و قابل استناد در تعیین تعرفه خدمات مهندسی گفت: در حال حاضر مراجع قانونی تعیین کننده حق‌الزحمه مهندسان، دفتر برنامه‌ريزي و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و نیز وزارت راه وشهرسازی هستند که درهر دو نهاد، به‌روز رسانی قوانین تدوین شده محقق نشده است.
وي در ادامه افزود: در همین حال شاخص‌ترین فعالیت وزارت راه‌ و شهرسازی در تعیین حق‌الزحمه خدمات مهندسی نیز مربوط به مبحث دوم مقررات ملی ساختمان است که مجددا شاهد به روز نشدن قوانين در این راستا هستیم.
عزيزي افزایش کیفیت ساختمان سازی را مشروط به افزايش قيمت خدمات مهندسی دانست و گفت: بین کیفی‌سازی ساختمان‌ها و افزایش دستمزد مهندسان رابطه مستقیم و معنا‌داری هست و چنانچه اراده جدی برای تولید مسکن مطابق با استانداردها و قوانین فرادستی مرتبط وجود دارد لاجرم باید تعرفه خدمات مهندسی نیز افزایش پیدا کند.
عزیزی با بیان ضرورت اجرای ماده 33 قانون نظام مهندسی در مرحله طراحی و اجراي ساختمان به انتقاد از فراگیر نشدن طرح شناسنامه فنی ساختمان پرداخت و گفت: متاسفانه در حالی که حتی کم اهمیت ترین کالاهای مصرفی دارای شناسنامه هستند و جزئیات ساخت و سازنده آنها مشخص است، اما در مورد مسکن این امر تاکنون محقق نشده است. این درحالی است که این حق مصرف کننده است كه با توجه به هزینه سرسام‌آور و هنگفتی که برای تهیه مسکن می‌کند نسبت به جزئیات ساخت و نیز سازندگان آن آگاهی داشته باشد.
مالک نباید مهندس‌ناظر را انتخاب کند
در ادامه این همایش حیدریون – از دیگر اعضای جامعه مهندسين 90- نیز به مزایای طرح ارجاع کار به سازمان نظام مهندسی اشاره کرد وگفت: بررسی‌ها حاکی از آن است که در مرحله اول فراخوان اجرای طرح مذکور از میان 40 هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی فقط 4 هزار و 200 نفر ثبت نام کرده‌اند که این امر نشان می‌دهد اعتماد به اجرای بهینه این طرح در بین اعضای نظام مهندسی کماکان با تردید و ابهام مواجه است.
وی با اشاره به روند مکانیزه طرح ارجاع کار مهندسان گفت: در حال حاضر فرآیند کار به گونه‌ای است که لیست مهندسان صاحب پروانه و مورد تایید سازمان نظام مهندسی به دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری معرفی می شود و براساس آن مالک اقدام به انتخاب مهندس ناظر و واريز حق‌الزحمه ايشان به حساب سازمان نظام مهندسي نموده و مهندس ناظر طي ٤ مرحله حق‌الزحمه خويش را دريافت مي‌كند که نتیجه آن قطع ارتباط مالی مالک و مهندس ناظر است.
حیدریون با اشاره به اینکه طرح ارجاع کار مهندسان ناظر باعث واقعی شدن خدمات مهندسی شده است گفت: براساس وعده مسوولان مقرر شده است که در فاز تکمیلی اجرای طرح مذکور حق انتخاب مهندس ناظر از مالک سلب شود و مسوولیت این امر فقط در دایره اختیارات سازمان نظام مهندسی ساختمان تعریف شود که امیدواریم با عملی شدن این امر زمینه‌ای شود که نظارت ساختمان‌ها واقعی شود.
همچنین نجفی ازدیگر اعضای جامعه مهندسين 90 نیز با انتقاد از ساختار درونی سازمان نظام مهندسی که به اعتقاد وی بعضا حقوق حرفه‌ای اعضا مورد غلفت قرار می‌گیرد، وضعیت آموزش مهندسان در این سازمان را ضعیف ارزیابی کرد و گفت: تا سال 83 اعضاي سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران حدود 27 هزار نفر بودند که این رقم هم اکنون به 60 هزار نفر افزایش پیدا کرده است که عمده آنها از مهندسان جوانی هستند که به تازگی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند و این درحالی است که همزمان با این امر ساختار و بینش بدنه سازمان نظام مهندسی نسبت به اعضا تغییری نکرده است.
عضو جامعه مهندسين 90 با انتقاد از ترکیب همگن و یکدست اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی گفت: متاسفانه به موجب یک قانون قدیمی اعضای هیات‌مدیره سازمان نظام مهندسی را فقط مهندسان پایه یک و دو تشکیل می‌دهد که این امر باعث می‌شود که دغدغه مهندسان پایه سه نادیده گرفته شود که برای رفع این مشکل تغییر در ترکیب اعضای هیات مدیره لازم است.

 

گروه : حوزه ساختمان و مسکن  |  
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

طراحی پورتال : فناوری اطلاعات آریانا