حداقل
جستجو
حداقل
RSS

حداکثر
آرشیو
کد خبر: 348   |  دفعات بازدید : 333   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

تاکید بر مطالعات ژئوتکنیکی در طراحی‌ ساختمان‌ها

10 دي, 1396 12:08

متخصص سازه و زلزله و عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار کرد:

مطالعات خاک باید به صورت ویژه مورد توجه طراحان ساختمان‌ها قرار گیرد.

دکتر محمدرضا جواهری در این باره گفت:

تجربه زلزله کرمانشاه به خوبی نشان داد که برای ایجاد ساختمان‌های یک یا چند طبقه، انجام مطالعات ژئوتکنیکی که در آن جنس زمین و وضعیت خاک مشخص می‌شود، ضرورتی انکارناپذیر دارد.

وی که در جمع ۵۰۰ نفری مهندسان استان یزد سخن می‌گفت، افزود:

تمام خسارت‌های زلزله ناشی از بزرگی و شدت آن نیست بلکه جنس و وضعیت خاک ساختگاه‌ها بسیار مهم است و اگر ساختمانی روی خاک ماسه‌ای یا نرم بنا شده  یا روی خاک سخت و سنگین قرار گرفته باشد، می‌تواند بر حسب پریود طبیعی آن‌ها هم فرکانسی یا هم پریودی اتفاق بیفتد که نتیجه آن پدیده‌ای به نام تشدید و نهایتاً تخریب سریع بنا خواهد بود .

به گفته این مدرس دانشگاه، در زلزله سرپل ذهاب به خوبی مشخص شد که بلوک‌های آپارتمانی در شمال بلوار اصلی شهر به دلیل قرار گرفتن روی زمین سخت، کمتر تخریب شده ولی ساختمان‌های کوتاه یک یا دو طبقه بیشتر آسیب دیده اند.

وی ادامه داد:

همچنین آپارتمان‌های واقع در منطقه جنوب بلوار اصلی شهر که نزدیک به رودخانه قرار داشته به دلیل وجود خاک‌های نرم و ماسه‌ای بودن آن‌ها، آسیب جدی دیده‌اند و ساختمان های یک و دو طبقه کمتر تخریب شده است .

عضو کمیسیون‌های عمران و آموزش و پژوهش شورای مرکزی نظام مهندسی کشور همچنین درباره استفاده از مصالح غیراستاندارد، عمل آوری غیراصولی مصالح در کارگاه‌های ساختمانی، کیفیت نازل جوشکاری‌ها، برش غیرمجاز شناژها و کیفیت بد بتن هشدار داد و با نمایش عکس‌ها و فیلم‌هایی از منطقه زلزله زده، عملکرد منفی هر یک از این عوامل در زمان حادثه را برشمرد.

جواهری همچنین با یادآوری این که تمام نقاط کشور ما روی کمربند زلزله جهان قرار گرفته و صفحه ایران از سه جهت تحت فشارهای تکتونیکی صفحات بزرگی مانند هند و استرالیا و اوراسیا قرار گرفته است، اظهار کرد:

وقتی ما در کشورمان گسل‌های فعال متعدد داریم، باید بدانیم که این گسل‌ها هر از چندی انرژی خود را با وقوع زمین لرزه‌های شدید تخلیه می‌کنند و ما موظفیم با رعایت اصول فنی – تخصصی ساخت و ساز از بروز خسارت‌ها جلوگیری کنیم.

 

گروه : حوزه ساختمان و مسکن  |  
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

طراحی پورتال : فناوری اطلاعات آریانا