حداقل
جستجو
حداقل
RSS

حداکثر
آرشیو
کد خبر: 26   |  دفعات بازدید : 3382   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  
دنیای اقتصاد

مخالفت شوراي‌شهر با تغييرات دولتي طرح‌تفصيلي جدي شد

03 خرداد, 1391 08:50

شوراي‌شهر چندروز پيش -بعد از نامه‌اي كه دو هفته پيش به رييس‌جمهور نوشت- نامه دومي را براي تعليق طرح‌تفصيلي تنظيم كرد؛ طوري‌كه اعضا در نامه از رييس شورا كه رابطه نزديكي با شهردار دارد، درخواست كردند اجراي طرح تفصيلي را تا زماني كه تكليف تغييرات دولتي اعمال شده در آن روشن نشده، متوقف كند.
شوراي‌شهر هم‌اكنون بيشتر از آنچه به مصوبه «تعيين كاربري مسكوني براي زمين‌هاي دولتي» معترض باشد، مجوز «افزايش سه‌طبقه تراكم در پهنه مسكوني» را زير سوال برده است؛ طوري كه تصويب اين دو مجوز در شوراي عالي شهرسازي و معماري كشور (نهاد دولتي) بدون هماهنگي با شوراي‌شهر باعث شده شورا براي حذف اين دو مجوز از متن طرح‌تفصيلي، همه توان خود را به كار گيرد.
به گزارش «دنياي‌اقتصاد» شوراي عالي معماري و شهرسازي كشور چند روز قبل از رونمايي طرح تفصيلي از اختيار خود استفاده كرد و پيش‌از آنكه تاييديه طرح را صادر كند، دو مسير ميان‌بر يكي براي زمين‌هاي دولت و ديگري براي انبوه‌سازان را ايجاد كرد. براساس مصوبه شوراي‌عالي كه هم‌اكنون ضميمه طرح شده، كاربري كليه زمين‌هاي وزارت راه‌وشهرسازي از پهنه‌ سبز به مسكوني تبديل شده و زيرپهنه‌هاي R111 و R112 و R121 به زيرپهنه R122 تبديل شده كه با اين تغيير پهنه‌اي، در محله‌اي كه طرح‌تفصيلي ابتدايي (آنچه در شوراي‌شهر تصويب شده بود) حداكثر سقف تراكم در آنجا را 2طبقه تعيين كرده بود، هم‌اكنون به 5 طبقه افزايش پيدا كرده است. تحت تاثير اين ازدياد تراكم، براي محله‌هايي كه كشش ساخت ساختمان‌هاي پر طبقه را ندارند، تراكم بيش‌از اندازه اعمال مي‌شود كه اين موضوع نگراني اعضاي شوراي شهر را برانگيخته‌است. اکنون پس از گذشت یک هفته از برگزاری مراسم رونمایی رسمی طرح تفصیلی جدید حمزه شکیب ريیس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر از تنظیم نامه‌ای مجدد به ريیس شورای شهر خبر داد و اظهار کرد: در این نامه اعضای شورای شهر تهران به عنوان نمایندگان مردم خواستار بازگشت «طرح تفصیلی خط خورده» به شورا و اصلاح موارد تغییر داده شده و غیر کارشناسی آن شدند. شکیب در خصوص احتمال نتیجه دادن اعتراض شورا به مصوبات شورای‌عالی شهرسازی اظهار کرد: تلاش مي‌کنیم تا طرح تفصیلی خط خورده دوباره به شورا بازگردد و اگر چنین نشود در پنج سال آینده باید منتظر تبعات اجرای طرح در بازار ساخت‌وساز پایتخت باشیم. ريیس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر از تنظیم نامه این کمیسیون در روز گذشته برای درخواست بررسی دو فوریت تغییرات اعمال شده در طرح تفصیلی تهران خبر داد و به «دنیای‌اقتصاد» گفت: این نامه در دوبند اصلی تنظیم شده است. بند اول آن درخواست کاهش تعداد طبقات پس از تغییر و افزایش آن در کمیسیون ماده پنج و بر خلاف اصول شهرسازی داده شده است. و در بند دوم خواستار اصلاح تغییر کاربری زمین‌هاي وزارت راه و شهرسازی را هستيم. حمزه شکیب ادامه داد: در هر دو نامه هدف ما بازگرداندن طرح تفصیلی خط خورده به شورای شهر است چرا که طرح تفصیلی به این شکل و با تغییرات غیرکارشناسی فاجعه است.
او در پاسخ به این سوال که «کدام یک از دو بند اشاره شده در نامه ایراد جدی به اجرای طرح وارد مي‌کند؟ »تصریح کرد: بند دوم(تغییر کاربری زمین‌هاي وزارت راه وشهرسازی) هنوز بر روی کاغذ است و به مرحله اجرا نرسیده و به نظر مي‌رسد ایراد جدی، بیشتر در زمینه «تغییر حداکثر تعداد طبقات در برخی پهنه‌هاي مسکونی» باشد چون این بخش از تغییرات اعمال شده در حال حاضر در قالب صدور پروانه ساخت برای متقاضیان در حال اجرایی شدن است.
او افزود: به عنوان مثال در برخی محله‌ها بدون توجه به عرض معبر تعداد طبقات را افزایش داده‌اند این در حالی است که نمی‌توان در کوچه‌ای با عرض دو متر خانه‌ای با تعداد طبقات بالا ساخت.

گروه : حوزه ساختمان و مسکن  |  
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

طراحی پورتال : فناوری اطلاعات آریانا