حداقل
جستجو
حداقل
RSS

حداکثر
آرشیو
کد خبر: 207   |  دفعات بازدید : 1923   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

تقدیر از«خوارزمی» در نخستین کنفرانس بین المللی هلدینگ ایران

27 بهمن, 1393 09:15

در نخستین کنفرانس بین‌المللی هلدینگ ایران از شرکت‌های سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین(تاپیکو)، سرمایه‌گذاری غدیر، گروه گسترش نفت و گاز پارسيان، سرمایه‌گذاری خوارزمی و گروه مالی ملت به عنوان هلدینگ‌های پیشرو  و بانک مهر اقتصاد در بخش اهتمام به هلدینگ با اهدای لوح و تندیس تقدیر  شد. این کنفرانس شامگاه 11 بهمن با حضور دکتر سلطانی فر، معاون رئیس جمهور برگزار شد.

بر اساس ماده 4 آیین‌نامه اجرایی قانون بازار اوراق بهادار مصوب هیئت وزیران، شرکت­های هلدینگ از مصادیق نهادهای مالی محسوب می‌شوند، لذا فعالیت آن‌ها مشمول قوانین و مقررات نهادهای مالی و سایر مقررات و دستورالعمل‌های مربوطه خواهد بود. در فرآیند ارزیابی بررسی شد که این مسئله موجب برخورد دوگانه ای از سوی شرکت‌ها شده است طوری‌ که برخی از شرکت‌ها برای این که به عنوان نهاد مالی شناسایی نشوند از ارائه اطلاعات و شفاف سازی اطلاعاتی خودداری می کنند، از سوی دیگر برخی از شرکت‌ها اگرچه به صورت گروه شرکت‌ها فعالیت می کنند اما با شرایط هلدینگ، طبق مقررات سازمان بورس مطابقت ندارند ولی از این مسئله آگاهی نداشته‌اند و در برخی موارد هم مثل دریافت تسهیلات با مشکل مواجه شده بودند که راهنمایی های لازم جهت رفع مشکل آنان صورت گرفت. با در نظر گرفتن این موضوع و نیز بحث پیرامون ایجاد و تقویت هلدینگ‌های مالی در جهت رشد اقتصاد ملی، نخستین کنفرانس بین‌المللی هلدینگ ایران، با حضور استادان و اقتصاد‌دانان مطرح در این حوزه برگزار شد.

محمد مهدی مومن زاده، دبیر کمیته ارزیابی و رتبه‌بندی هلدینگ‌های برتر کشور در خصوص شاخص‌های انتخاب برترین‌ هلدینگ‌ها در این همایش گفت: 32 شاخص برای ارزیابی هلدینگ ها تدوین شده و ملاک اصلی رتبه بندی نیز درآمد حاصل از سرمایه گذاری‌های هلدینگ‌ها بوده است.

وی افزود: درآمد حاصل از سرمایه گذاری هلدینگ های بورسی و فرابورسی بر اساس صورت های مالی حسابرسی شده آخرین سال مالی آنها نسبت به سال مالی قبل، بیش از 68 درصد و میزان سرمایه گذاری های آنها بیش از 51 درصد رشد داشته است.

محمد مهدی مومن زاده با بیان اینکه ارزیابی هلدینگ‌ها نشان داد برای توانمندسازی این شرکت ها باید اقدامات زیادی صورت گیرد؛ ادامه داد: کمیته ارزیابی و رتبه بندی هلدینگ ها برنامه هایی در دست تدوین دارد که می توان به مواردی همچون "بکارگیری رویکردی نوین در استقرار ساختار مدیریت ریسک و گزارشگری ریسک"، "ارائه رهنمودهای تهیه گزارش پایداری و مسئولیت اجتماعی"، "کمک به اجرای سازو کارهای حاکمیت شرکتی در هلدینگ‌ها"، "تلاش برای افزایش شفافیت اطلاعاتی با تهیه صورت های مالی نمونه" و "طراحی و پیاده سازی نظام جامع روابط سرمایه گذاران برای هلدینگ‌های فعال در بازار سرمایه" اشاره کرد.

دبیر کمیته ارزیابی و رتبه‌بندی هلدینگ‌های برتر کشور تصریح کرد: در تلاشیم در نیمه اول سال 1394 از مدیران ارشد جامعه روابط سرمایه گذاران خاورمیانه و یا اساتیدی از کشور مالزی برای حضور در ایران و توسعه نظام روابط سرمایه‌گذاران هلدینگ‌ها دعوت کنیم.

در این همایش دو پنل "تخصصی و علمی" با مدیریت آقایان دکتر رحمانی؛ عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا و دکتر حجت الله صیدی؛ مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری خوارزمی برگزار شد که در آن اعضای پنل، ضمن ارائه مقالات علمی بر لزوم توسعه هلدینگها برای دستیابی به رشد و توسعه همه جانبه اقتصادی کشور و لزوم توجه بیشتر دولت به نقش و تاثیر هلدینگها در بهبود شرایط اقتصادی کشور تاکید کردند.

 "معرفی صنایع و خدمات پیشرو در اقتصاد ایران"، "نقش هلدینگ‌ها در ارتقاء اقتصاد ملی در شرایط رکود تورمی"، "جایگاه هلدینگ‌های برتر در توسعه صنعت پتروشیمی کشور"، عناوین برخی از مقالات ارائه شده در این پنل‌ها است.

پنل تخصصی "مدیریت و رهبری هلدینگ‌‌‌ها"، از دیگر برنامه‌های اجرا شده در این همایش بود. همچنین اسد الله عسگراولادی، مسئول اتاق مشترک ایران و چین و علی صدری، رییس خانه صنعت، معدن، تجارت جوانان ایران از دیگر شخصیت‌های شرکت کننده در این همایش بودند.

 در ادامه کنفرانس، از هلدینگ‌های برتر شامل شرکت‌های سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو)، سرمایه‌گذاری غدیر، گروه گسترش نفت و گاز پارسيان، سرمایه‌گذاری خوارزمی و گروه مالی ملت به عنوان هلدینگ‌های پیشرو  و بانک مهر اقتصاد در بخش اهتمام به هلدینگ تقدیر شد.

گروه : حوزه ساختمان و مسکن  |  
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

طراحی پورتال : فناوری اطلاعات آریانا